HAKKIMIZDA > YÖNETİM KURULU

Cenk Alper, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden 1991 yılında lisans, 1994 yılında yüksek lisans derecesini almış ve 2002 yılında Sabancı Üniversitesi MBA programını tamamlamıştır.

1996 yılında Beksa'da proses mühendisi olarak kariyerine başlayan Alper, 2002-2007 yılları arasında Bekaert yurtdışı organizasyonlarında farklı yönetici pozisyonlarında görev yapmıştır.

2007 yılında Kordsa Global'e katılan Alper, Global Teknoloji Direktörlüğü, Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcılığı, Operasyon Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 17 Haziran 2013 tarihinde Kordsa Global CEO'luğu görevine atanmıştır.

Alper, 1 Nisan 2017'den itibaren Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Mehmet Yıldız, Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısıdır. Mehmet Yıldız, 1972 yılında Diyarbakır da doğdu. İlk, orta ve Lise Eğitimini Zonguldak Ereğlide tamamladıktan sonra lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinde bölüm birincisi olarak 1996 yılında tamamladı. Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinde 2000 yılında tamamladı. 1996-2000 yılları arasında iki farklı şirkette Ar-Ge mühendisi ve kaynak ve tahribatsız muayene mühendisliği alanlarında proje müdürü olarak çalıştı. 2005 Yılında Victoria Üniversitesinden (B.C, Kanada) hesaplamalı akışkanlar mekaniği ve yarı iletken tek kristal büyütme alanları kapsamındaki çalışmaları ile doktora derececi aldı. Dr. Yıldız 2005-2007 yılları arasında aynı üniversitede doktora sonrası araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalıştı.

2007 yılında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programında, öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Dr. Yıldız Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezinin ve yine aynı merkezin endüstriyel iş birliği kolu olan SU-Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezinin kurulumlarına önderlik etmiştir ve şu an her iki merkezin kurucu direktörü olarak görevine devam etmektedir. Dr. Yıldız Kastamonu Entegre şirketinin AR-GE danışma kurulu üyesidir. Dr. Yıldız, Sabancı Üniversitesi İmalat Mühendisliği yüksek lisans ve doktora programına kurucu öğretim üyesi olarak katkı sağlamıştır.

Dr. Yıldız’ın uzmanlık alanları İleri kompozit malzemeler, nano-kompozitler, yapısal sağlık izleme ve hesaplamalı mekanik konularını içermektedir. Dr. Yıldız yüksek etki faktörlü SCI kapsamındaki dergilerde 85’den fazla bilimsel yayın, 8 kitap bölümü, ve 135’in üzerinde konferans makele/bildiri hazırlamış ve sunmuştur. Ayrıca 28’in üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi mezun etmiştir.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat lisans ve Sabancı Üniversitesi Enerji ve Teknoloji Yönetimi yüksek lisans mezunu olan Hakan Timur, çalışma hayatına 1997 yılında Marsa-Kraft Foods International’da başlamıştır. Ardından, Sabancı Topluluğu’nda sırasıyla Gıda Grubu’nda ‘’İnsan Kaynakları Müdürlüğü’’, Sabancı Holding’de ‘’İnsan Kaynakları Müdürlüğü’’, Kordsa Global’de ‘’Global İnsan Kaynakları Direktörlüğü’’, Akçansa’da ‘’İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı’’, Enerjisa’da ‘’İnsan Kaynakları ve Kurumsal Yetkinlikler Başkanlığı’’ görevlerinde bulunmuştur. 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren ise Sabancı Topluluğu’nda ‘’İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı’’ görevini yürütmektedir.

Hakan Timur, “İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı” görevine ek olarak Sabancı Holding’de “Yürütme Kurulu Üyeliği”, Kordsa Global, Çimsa, Avivasa, Carrefoursa, Teknosa ve Sabancı DX şirketlerin de ise “Yönetim Kurulu Üyeliği” görevlerini yürütmektedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Vecih Yılmaz ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi yandal programını tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışmalarını ise Galatasaray Üniversitesi’nde tamamlayarak Finansal Ekonomi Yüksek Lisans programından mezun olmuştur.

İş hayatına 2005 yılında Deloitte’ta denetçi olarak başlayan Yılmaz, 2009-2013 yılları arasında Sabancı Holding’de raporlama, finansal planlama & analiz ve yatırımcı ilişkileri alanlarında görev yapmıştır. 2013-2015 yılları arasında Sabancı Grubu şirketlerinden Enerjisa’da finansal kontrol ve risk müdürü olarak çalışmıştır. 2015 yılında Kibar Grubu’na katılan Yılmaz Assan Panel ’de CFO ve Kibar Holding’de Mali İşler Direktörü olarak görev yapmıştır. 2017 yılında Sabancı Holding’de Finans Direktörü olarak atanan Yılmaz bu görevine ek olarak Kordsa ve Yünsa Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Vecih Yılmaz SMMM unvanına ek olarak Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey, Bağımsız Denetim, Kurumsal Yönetim Derecelendirme ve Kredi Derecelendirme lisanslarına sahiptir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans derecesini almıştır. Profesyonel iş yaşamına 1984 yılında Aselsan’da Mekanik Tasarım Mühendisi olarak başlamış, 1987-1990 yılları arasında T.C. Devlet Bakanlığı’nda Danışman olarak çalışmıştır. 1990 yılında FNSS Savunma Sistemleri’ne Uzman Mühendis olarak katılan Yaşar, 1994-2007 yılları arasında Mühendislik ve Ar-Ge Bölüm Şefi, 2007-2009 yılları arasında Proje Müdürü, 2009-2014 yılları arasında Geliştirme Programları Direktörü ve 2014-2015 yılları arasında Ürün Mühendisliği ve Ar-Ge Direktörü olarak görev yapmıştır. 2016-2018 yılları arasında BMC Otomotiv’de Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Yaşar, 2015 yılında kurduğu Sempro Danışmanlık ve Mühendislik’teki görevine halen devam etmektedir.

Eğitimini Londra Kingston Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nün ardından City Üniversitesi, Londra’da “Business Systems Analysis & Design” alanında yüksek lisans yaparak tamamlayan Mehmet Sami, profesyonel iş yaşamına 1988 yılında başladı. Son 30 yılda, kurumsal finansman ve sermaye piyasası konusundaki deneyimi ile 1994 den bugüne New York ve Dubai de Ofisler açmış, Almanya, Amerika ve Japonya da stratejik işbirlikleri dışında yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye ekonomisi ve yatırım fırsatları konusunda çeşitli konuşmalar yapmış ve paneller yönetmiştir.

Mehmet Sami 1988’den bugüne kadar çeşitli Özelleştirme, Şirket Evliliği (M&A), Şirket Ortaklığı(JV), Finansal Ortaklık (Private Equity), Halka Arz, Şirket Değerleme ve Danışmanlık projeleri gerçekleştirmiştir. Finansal Ortaklık (Private Equity) projelerine Türkiye’de öncülük etmiş olup, 2000-2007 arasında Türkiye’deki en büyük Private Equity Fonu’nun kuruluş aşamasında görev aldıktan sonra toplam yedi yıl Yatırım Komitesi Üyesi olarak görev yapmıştır. Danışmanlık yaptığı bazı seçkin kurumlar arasında GE Capital, News Corp., Arcelor, T.C Özelleştirme İdaresi, Japon Eximbank (JBIC), IFC, Trade Partners UK, AIG, Dubai Holding, EmiratesBank NBD gibi seçkin kurumlar bulunmaktadır.

Mehmet Sami, Türkiye’de en büyük bağımsız şirketlerden biri haline gelen Ata Yatırım’ın Yatırım Bankacılığı, Araştırma ve Kurumsal İşlemler bölümlerinin kurucusudur. Ata Yatırım’da geçen 19 yılın ardından, 2012’de Deloitte Kurumsal Finansman’a geçmiş ve M&A ve Borçlanma Danışmanlığı Lider Ortak olmuş ve Deloitte Global M&A Icra Kuruluna hizmet vermiştir. Toplam 27 yıllık profesyonel hayatından sonra 2015 yılında, yabancı bankalara, çok uluslu ve yerel şirketlere Kurumsal Danışmanlık vermek üzere kendi şirketini kurmuştur. Mehmet Sami, Kurumsal Yönetim Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış ve Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği’nin Kurucu Üyesi olmakla birlikte, çeşitli şirketlerde Kurumsal Yönetim standartlarının sağlanması ve yapılandırılmasında rol almış ve bağımsız yöneticilik yapmaktadır.