BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kârlılığını korumayı başaran Kordsa, Asya'daki varlığını güçlendiriyor

15.04.2010

5 kıtaya yayılmış 9 ülkede toplam 11 üretim tesisi ile Türkiye'nin önde gelen dış yatırımcılarından biri olan Kordsa, ekonomik konjonktüre rağmen verimliliğini artırarak, 2009 yılında 656 milyon $ ciro ile pazardaki liderliğini korumayı başardı.

Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kordsa, uluslararası müşterilerine yerel hizmet anlayışı ile 5 kıtada 4 bin 500 çalışanı ile  dünya lastik kord bezi pazarının liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

2009 yılında yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle global otomotiv pazarının yüzde 17 civarında bir düşüşe uğradığını belirten Kordsa Global CEO'su Mehmet Pekarun " Zorlu bir senede kapasite ve maliyetlerimizi iyi yöneterek kârlılığımızı sürdürdük. Global müşteri yönetimi ve tedarik  zinciri gibi ana süreçlerimizi de yeni bir işletim modeline geçerek yeniledik. Ayrıca, Asya-Pasifik bölgesinde, Endonezya tesisimizde kapasite artırımı kararı alırken, Çin ve Hindistan'da Pazar geliştirme faaliyetleri yatırımı ile yeni müşteriler kazandık" dedi.

Kordsa Asya Pazarında güçleniyor

Yeni dünya düzenine göre Kordsa'nın iş modelini adapte ettiklerini belirten Pekarun, "Ekonomik ağırlık ve büyüme, Batı'dan Doğu'ya kayıyor. Bu değişim doğrultusunda global bir şirket olarak biz de dengeleri korumak istiyoruz. Dünyanın en büyük araç satış pazarı ve ihracatçısı haline gelen Çin, bizim de stratejik yatırım bölgemiz. Pazardaki talep artışını yakalamak ve Ar-Ge merkezimizin geliştirdiği yeni ürünleri bu pazarda satışa dönüştürmek istiyoruz. Asya'da büyüyen lastik üreticilerine yakın olmak amacıyla yatırım planımız bu bölgeye odaklı olacak." dedi.

Çin lastik üreticilerinin kaliteli yerel kord bezi üreticisi arayışı bulunduğunu dile getiren Pekarun, bu müşterilerin yeni ürün ve ortak proje geliştirme isteklerini karşılamayı amaçladıklarını da ekledi.

2010 yılına iyimser bir başlangıç yapıldığını belirten Pekarun, bölgesel olarak, Asya Pasifik'te büyümenin sürmesini, Kuzey Amerika ve Avrupa'da ise iyileşme beklediklerini dile getirdi, ayrıca Pekarun; "Satışlarımızı kademeli olarak artırarak 2012 yılında ciromuzu 1 milyar dolar seviyelerine taşımayı hedefliyoruz" dedi.

Bunun yanı sıra, Mehmet Pekarun, 2009 yılında yaklaşık 301 milyon Türk Lirası ihracat yapan Kordsa'nın, Gayrisafi Milli Hasıla (GSMH)'ya yaklaşık 352 milyon TL'lik katkıda bulunduğunun altını çizdi.

2009 yılı içinde toplam 42 milyon Türk Lirası yatırım gerçekleştiren Kordsa, bu tutarı 2010 yılında 50 milyon Türk Lirasına çıkarmayı planlıyor.

Kordsa Global Hakkında:
Kordsa'da endüstriyel iplik, kord bezi, tek kord ve endüstriyel bez olmak üzere 4 ara ürün imalatı gerçekleşmekte. Söz konusu 4 ara mamul, başta araç lastiği olmak üzere, taşıyıcı ve güç aktarıcı bantlar, V kayışları, halat ve hortum gibi çeşitli nihai ürünlerin imalatında kullanılıyor.

Kordsa, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Brezilya, Çin, Mısır, Almanya, Endonezya, Tayland ve merkezi Türkiye'de olan 11 tesisi ve 4500 çalışanı ile bulunduğu endüstri kolunun öncü kuruluşlardan biridir.


Geri