BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Hisse devir işlemi tamamlandı

22.12.2006

-Kordsa, ENDONEZYA MERKEZLİ PT BRANTA MULIA Tbk'UN ÇOĞUNLUK HİSSESİNİ SATIN ALDI

-Kordsa CEO'SU PEKARUN: "HEDEFİMİZ 3 YIL İÇİNDE 1.2 MİLYAR DOLARLIK CİROYA ULAŞMAK"

Dünyada, konusunda lider olan Kordsa A.Ş., Endonezya merkezli PT Branta Mulia Tbk'un yüzde yüzde 51.3'lük çoğunluk hissesini satın aldı. Kordsa bu satın alma için PT Branta Mulia Tbk şirketi çoğunluk hissedarlarına 50.7 milyon dolar ödeme yaptı.

Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Kordsa CEO'su Mehmet Pekarun, bugün hisse devir işlemlerinin tamamlandığını belirterek, "Çoğunluk hissesini aldığımız P.T. Branta Mulia Tbk'nın azınlık hisseleri için Jakarta Hisse Senedi Borsa'sında (Bursa Efek Jakarta) çağrı yapacağız. Bu çağrı sonucunda hisselerini satmak isteyen ortaklar olursa onların da hisselerini alacağız" diye konuştu...

Pekarun şunları söyledi:

"Kasım ayı içerisinde, Uzakdoğuda'ki ilk yatırımımızı Çin'de ABD'li Invista Group'a bağlı IQNE Qingdao Nylon Enterprise'ın yüzde 99.5 hissesini satın alarak yaptık. Sonrasında stratejik planlarımız doğrultusunda, Asya yatırımlarına bir yenisini daha eklemek üzere PT Branta Mulia Tbk ile 2 Aralık 2006 günü bir Niyet Mektubu imzaladık. Bugün de hisse devir işlemleri tamamlandı."

Sektöründe dünya lideri olan Kordsa'nın bu satın almayla büyüyen Asya pazarının da lider oyuncuları arasına girdiklerini kaydeden Pekarun, "Naylon, polyester iplik ve kord bezi gibi geniş bir ürün yelpazesi ile Asya pazarına giriş yaptık. Ayrıca hızla büyüyen polyester pazarından kapasite artırarak daha büyük pay alacağız. Kordsa bu alımla 1 milyar dolarlık ciro hedefine çok yaklaşmış olacak. 2007 – 2009 dönemini kapsayan 3 yıllık sürede organik ve inorganik büyümeye devam ederek ciromuzu 1.2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Pekarun, ana müşteri grubunu oluşturan lastik üreticilerinin yeni yapacakları yatırımların yüzde 50'sinden fazlasını Asya'da gerçekleştireceklerini belirterek, böylece müşterilerinin yeni yatırımlarında onların yine yanlarında olacaklarını bildirdi.

Kordsa hisselerinin İMKB'de işlem gördüğünü de hatırlatan Pekarun, "Daha önce ellerinde Kordsa hissesi bulunduran yatırımcıların artık gerçek anlamda global bir şirketin hisselerine sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

1973 yılında kurulan Kordsa A.Ş., faaliyetlerini Türkiye, Almanya,Mısır, İran, ABD, Brezilya ve Arjantin'de sürdürüyor. Bu üretim merkezlerine, 2006 Kasım ve Aralık aylarında yapılan satın almalarla Çin, Endonezya ve Tayland da katılmıştır.


Geri