BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Sanayi Üniversite Kamu İşbirliği Modeli İle Türkiye’de Bir İlk

25.08.2016

KOMPOZİT TEKNOLOJİLERİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ SANAYİ-ÜNİVERSİTE-KAMU İŞBİRLİĞİ MODELİ İLE TÜRKİYE’DE BİR İLK

MERKEZ 100 MİLYON TL YATIRIMLA AÇILDI

SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE SABANCI ÜNiVERSiTESI KURUCU MÜTEVELLi HEYETi BAŞKANI GÜLER SABANCI: “TÜRKİYE HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK, DEMOKRASİNİN DE… KOMPOZİT TEKNOLOJİLERİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ TÜRKİYE İÇİN ÖNCÜ VE ÖRNEK BİR MODEL”

Kordsa ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile Aralık 2014’te İstanbul Teknopark’ta temeli atılan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışı, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Havacılıktan otomotive kadar birçok sektörde dönüşüm yaratan, yüksek teknoloji ürünü kompozit malzemeleri alanında faaliyet gösterecek Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi için 100 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Bu merkezde Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Kordsa üretim mühendisleri geleceğin teknolojisi olarak da adlandırılan kompozitin AR-GE ve üretim süreçlerinde birlikte çalışacaklar.

Kordsa ve Sabancı Üniversitesi; bu merkezde birlikte araştırmanın ve üretmenin getireceği güçle, Türkiye’nin yeni yüksek teknoloji üssü olmayı hedefliyor. Merkez Dünyanın sayılı test merkezlerinden ve Avrupa’nın sayılı kompozit üreticilerden biri olarak faaliyet gösterecek.

15.000 m2 kapalı alan ve 3.350 m2 laboratuvar altyapısının yer alacağı Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi; Türkiye’de temel araştırmadan prototip parça ve ara mamul üretimine kadar geniş bir uzmanlık yelpazesinde hizmet verecek. Merkez, hizmet ettiği tüm endüstrilere çağ atlatacak yüksek katma değerli kompozit malzemelerle Türkiye'ye daha fazla değer katmayı hedefliyor. 100 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ve Türkiye’deki kompozit alanındaki en donanımlı laboratuvar ve üretim tesisine sahip olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezin’de; kompozit malzeme teknolojileri alanında lisansüstü eğitim, temel araştırma, uygulamalı araştırma, ürün geliştirme, kuluçka hizmetleri, ara mamul üretimi, prototip parça üretimi ve ticarileştirme faaliyetleri de gerçekleştirilecektir. Doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılar, öğretim üyeleri, kuluçka firmaları, araştırmacılar, üretim mühendisleri ve teknisyenleri aynı çatı altında bir araya gelmiş olacak.

Açılış töreninde konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Güler Sabancı Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımı ile ilgili şunları belirtti: “Sayın Başbakanım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulmuş Teknopark İstanbul’un değerli yöneticileri, Sabancı Üniversitesi’nin temsilcileri, öğretim üyelerimiz, Kordsa ve Sabancı Topluluğu’ndan değerli çalışma arkadaşlarım, kıymetli basın mensupları, değerli konuklar… Bugün çok gururlu bir günde, Kordsa ile Sabancı Üniversitesi’nin ortak oluşumu, “Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi”nin açılışı için bir aradayız.

Bu heyecan verici günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Konuşmama başlarken, öncelikle 15 Temmuz gecesi yaşanan hain teşebbüs esnasında hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ayrıca bu hafta içinde yaşadığımız, acı terör olaylarında şehit düşen vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet dilerken, yaralılarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmasını temenni ediyorum.

15 Temmuz akşamı, ülkemiz büyük bir demokrasi sınavından Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin ortaya koyduğu kararlı liderlik, basın ve muhalefetin desteği ve elbette en önemlisi halkımızın güçlü iradesi sayesinde başarıyla geçti.

Akabinde 7 Ağustos’ta, tarihimizde bir ilk gerçekleştirilerek, milyonların tek yürek olmasıyla önemli bir uzlaşı ortamı yakalandı. Bu mutabakat zeminini korunması ve demokrasimizin bu zemin üzerine daha sağlıklı inşasının, yine hep beraber, birlik olarak gerçekleşeceğine inanıyoruz. Sayın Başbakanımızın demeçleri de bu inancımızı kuvvetlendiriyor.

Biz, Sabancı Topluluğu olarak, doksan yılı aşkın süredir ülkemizin ve insanlarımızın her zaman her şeyin en iyisine layık olduğuna inanarak çalışıyoruz. Yaptığımız her işte dünya standartlarında en iyisini ve en doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Sayın Başbakanım sizin de buna yürekten inandığınızı biliyoruz. Halkımızın demokrasinin de en ilerisine layık olduğuna inanıyoruz.

Demokrasilerin vazgeçilmezleri olan, hukukun üstünlüğü, insan hakları, eşitlik ve özgürlüklerin tartışmasız hale gelmesi, farklılıklarımızla birlikte yaşama kültürünün sağlamlaştırılması konularında güçlü adımlar atılması için ülkemizin önemli bir fırsat yakaladığının inancındayız.

Bize Türkiye’nin Sabancı’sı diyorlar!

Biz de 60 bini aşkın çalışanımızla, yöneticilerimizle üstümüze düşen sorumluluğun bilincinde çalışıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için, özellikle ekonomik ve sosyali tekrarlamak istiyorum, tüm kurumlarımızla, azimle çalışmaya; en iyi bildiğimiz şeye “verimli üretmeye, büyümeye ve yatırıma devam edeceğiz”.

Hepimiz biliyoruz, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için katma değeri yüksek iş alanlarına yönelmemiz gerekiyor. Bunun için Sanayi, Üniversite ve Kamu işbirliklerini daha etkin ve verimli hale getirmemiz gerekiyor.

Sanayi üniversite ve kamu işbirliği artık zorunluluk haline geldi. Bu da bizi memnun ediyor. Bu hedeften hareketle, bu alanda ülkemiz bir için bir “ilk” ve “örnek” olacak bir modelin, Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin kapılarını bugün hep beraber açıyoruz.

Kordsa ve Sabancı Üniversitesi olarak, ülkemiz için son derece stratejik önemi olan bir alanda yeni bir başlangıcı sizlerden de cesaret alarak yapıyoruz.

Ülkemizin global arenada “ileri teknolojiyle” fark yaratması, hatta bu alanda global güç olması, devler liginin bir oyuncusu olması hedefiyle yeni bir yola çıkıyoruz.

Biz bu yatırımı bugünden yarına değil, bugünden Türkiye’nin gelecek 10-20-30 yılına yapıyoruz. Çünkü biz ülkemize hep güvendik, güveniyoruz.

Bugün, 100 Milyon TL değerinde bir yatırımı devreye alıyoruz. Bunun bir başlangıç olmasını istiyoruz!

Ancak bu merkez, yaratacağı katma değer ve ortaya koyacağı örnek model ile üniversitelerimize, iş dünyasına ve ülkemize bu rakamın çok ötesinde bir katkı sağlayacağına olan inancımız tam.

Sayın Başbakanım,

Değerli konuklar,

Bu önemli yatırıma bizi yönlendiren, bizi yüreklendiren en önemli unsur, ülkemizin geleceğine duyduğumuz inancımızdır. Bu inancın kaynağında da ise, araştırmaya, yeni teknolojiye son yıllarda net şekilde verilen önem ve somut destekler bulunuyor.

Son yıllarda hükümetimizin, Kalkınma Bakanlığımızın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Ekonomi Bakanlığımızın, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’mızın, TUBITAK’ın ve tüm ilgili kurumların inovasyon ve girişimciliğe olan desteği ile bu inanç daha da güçlenmiştir.

Tekrar söylemek istiyorum ki hıza ihtiyacımız var, yeniden bu hızı kazanmamız lazım. Özellikle, inovasyona destek, son 10 yıldır hükümetlerimiz tarafından artarak devam ediyor.

Bunun en son örneği olarak, Arge ve yatırım mevzuatlarında geçtiğimiz ay içinde yapılan müspet değişiklikler ülkemizde inovasyona dayalı sanayinin gelişmesi için çok önemli teşvikler sağlandı.

Başta Sayın Başbakanımız ve değerli bakanlarımız olmak üzere, katkı sağlayan tüm kurumlara, emeği geçen, katkısı olan, destek veren herkese teşekkürlerimiz var. Ayrıca unutmamalıyız ki, sağlıklı ürünlerin ortaya çıkması için ihtiyaç duyulan altyapıyı ise Teknoparklar sağlıyor. Bugün Teknopark Istanbul’dayız.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulmuş olan İstanbul Teknopark; havacılık, savunma ve denizcilik sektörlerine odaklanıyor. Bizim tercihimiz de bu odaklanmadan dolayıdır. Ayrıca TAI-TUSAŞ’ın bu sürece katkıları da büyük bir değer yaratmıştır. Bundan sonra da TAI-TUSAŞ başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara olumlu işbirliğimizin devam edeceğine inanıyorum. Sayın Başbakanım, Kordsa, müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını çok iyi anlayarak güçlendirme alanında lider markalar, teknolojiler ve ürünler sunan ve yüksek teknolojiden değer yaratan bir şirketimiz. Somut örnekler vermek gerekirse, Kordsa Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı AR-GE Merkezleri Performans değerlemesinde geçen sene tüm sektörler içerisinde “şampiyon”. TIM Inovalig değerlendirmesinde İnovasyon Stratejisi alanında birinci, Türkiye patent liginde ilk 10’da, yeni ürün satışları 50 milyon doları aştı.

Sabancı Üniversitesi de yenilikçi, girişimci yaklaşımı ve “ortak aklı” ön plana alan kuruluş felsefesiyle, Türkiye’de İLK’lerin üniversitesi olarak bize gurur veriyor. Öncü rolünü başarıyla devam ettiriyor. Bu iki öncü kurumumuzla, ülkemizin geleceğini güçlendirmek için yeni bir model ortaya koyuyoruz. Bu model ile farklı kültürler; öğrenci, araştırmacı, öğretim üyesi, girişimci, mühendis aynı ekosistemde beraber çalışacaklar, birbirlerinin sorunlarını daha iyi anlayacaklar ve ortak akıl ile daha hızlı ve etkin çözümler üretecekler. Bu noktada, başta rektörümüz Nihat Hoca olmak üzere, Sabancı Üniversitesi’ndeki öğretim üyelerine ve Kordsa arkadaşlarıma çok iş düşüyor, çok büyük sorumluluk düşüyor. Bu Sabancı adına bir sorumluluktur, öncü ve örnek olma sorumluluğudur.

Bu yeni model herkese örnek ve özendirici olacaktır. Mutlaka başarılı bir çalışma olmalı ve dalga dalga yeni ürün ve başarılı sonuçları getirmelidir. Ülkemizde sanayi-üniversite iş birliğinin ilk kalesi olacak Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi bünyesinde Türkiye’yi 2023 hedeflerine adım adım yaklaştıracak birbirinden başarılı projelere imza atılacağına inancımız tam.

Birkaç hafta içinde sizlere, Kalkınma Bakanlığı’nın Sabancı Üniversitesi’ne önemli bir desteği ile bu Merkezde başlayacak büyük bir projenin de ilk haberini vereceğiz. Sayın Başbakanım, bizlere gurur veren bu açılış töreninde yanımızda olduğunuz, desteğinizi esirgemediğiniz için sadece bu projenin sahibi olan Sabancı Üniversitesi ve Kordsa adına değil, tüm Sabancı Topluluğu ve Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için canla başla çalışan, üreten herkes adına, tüm üniversitelerimiz adına size teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli bakanlarımız, müsteşarlarımız, bürokratlarımız size de bu süreçteki tüm destekleriniz için şükranlarımız var. Kordsa’da ve Sabancı Üniversitesi’nde bu merkezin ortaya çıkarılması için büyük bir özveriyle çalışan tüm arkadaşlarımıza, akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Ülkemize uluslararası arenada büyük bir ivme kazandıracağına gönülden inandığımız bu teknoloji üssünün ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”


Geri