BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa'da Toplam Üretken Bakım Çalışmaları Fark Yarattı

12.08.2016

Kordsa’in tüm dünyadaki fabrikalarında “sıfır iş kazası”, “sıfır kalite hatası”, “sıfır arıza” ve “Mutlu Çalışan” hedefleri ile uygulanan Toplam Üretken Bakım (TPM) programı tüm tesislerde fark yaratmaya devam ediyor.

Kordsa, TPM yolculuğunda elde ettiği kazanımları farklı ziyaretçilerle zaman içinde paylaşıyor. Kordsa’nın ziyaretçileri bu kez Bilim ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı Verimlilik Genel Müdürlüğü’nden gelen ziyaretçiler oldu. Sabancı Üniversitesi’nin de katıldığı bu ziyarette, Kordsa ekibi, TPM yolculuğunda kazandıkları deneyimleri ve değişimleri paylaştılar.

İlk aşamasında, sahadaki çalışanların yetkinliğinin artırılmasına odaklanılarak başlanılan TPM yolculuğu, eğitimler ve uygulamalar ile Kordsalıların makinesini daha iyi tanıyıp sahiplenerek, uygunsuzlukları kolay fark etmesi ile devam etti. Otonom Bakım Aktiviteleri ile birlikte Kordsa tesislerinde arıza sayıları, makina duruş süreleri gibi verimliliğe etki eden birçok konuda iyileşmeler gözlemlendi. Farklı ülkeler ve farklı departmanlar arası raporlamalar ile gözlemlenen çalışmalarda geribildirimler ve sonuçlar toplanarak daha iyi seviyelere çıkarıldı.


Geri