BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa 2013 Yılında 80 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

18.05.2013

Kordsa, 1.5 milyar TL ciro ile kapattığı 2012 yılının ardından 2013 yılı ilk çeyreğinde satışlarını %5 artırdı.

Sabancı Holding iştiraklerinden, Türkiye’nin beş kıtada üretim yapan tek global şirketi Kordsa, dünya çapında lastik kord bezi sektöründeki liderliğini güçlendirerek sürdürüyor. Dokuz ülkeye yayılan operasyon ağı, 10 üretim tesisi ve 4 bin çalışanıyla Kordsa, 2012 yılını 1,5 milyar TL ciro ile kapatarak kârlılığını korurken, 2013 yılı ilk çeyreğinde 357 Milyon TL ciro kaydetti.

Kordsa İcra Kurulu Başkanı (CEO) Hakan Tiftik: “Daha Çevik Kordsa ile Sürdürülebilir ve Katma Değeri Yüksek Büyümeye Odaklanıyoruz”

Kamuyu Aydınlatma Platformunda paylaşılan ilk çeyrek sonuçlarına istinaden açıklama yapan Kordsa CEO’su Hakan Tiftik, özellikle Batı Avrupa kaynaklı talep daralması, hammadde fiyatlarının artışı ve uzakdoğu rekabetinin tetiklediği fiyat baskısı nedeniyle 2012’nin oldukça zor bir yıl olduğunu, 2013 yılının ilk çeyrek sonuçlarında da 2012 yılı etkilerinin görüldüğünü, ancak tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Kordsa’in, 2012’nin son çeyreğine kıyasla ciroda %5 oranında bir artış yakaladığını ve kârlılık oranlarında iyileşme sağladığını söyledi.

Tiftik, 2012 yılında araç lastiği tüketiminin, Avrupa’da %19, Kuzey Amerika’da %3 ve Güney Amerika’da %3 oranlarında azaldığını, bunun yanında Asya Pasifiğin üretim merkezi olan Çin’de ise sadece %2 oranında arttığını belirtti. Bu koşullar çerçevesinde Kordsa’in 2013 yılında daha çevik ve sürdürülebilir, katma değeri yüksek büyümeye odaklandığını ekledi.

“Asya-Pasifik Bölgesi’nde büyümeye odaklanıyoruz”
Kordsa’in 2012 yılında, başta Asya-Pasifik tesislerine olmak üzere toplam 75 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdiğine değinen Hakan Tiftik, “Yıl içerisinde Endonezya’nın en büyük Türk yatırımı olan Jakarta’daki tesisimizin yeni kapasite temel atma törenini gerçekleştirdik, ayrıca Mısır’da bulunan tesisimizde de önceki yıl başlattığımız modernizasyon projemizi tamamladık” dedi. 2013 yılında da yatırım önceliklerinin büyüyen Asya- Pasifik bölgesi olacağına değinen Tiftik, 2013 yılı için bütçeledikleri 80 Milyon dolarlık yatırımın önemli bir bölümünün Asya Pasifik bölgesine ayrıldığını söyledi.

“Ar-Ge Çalışmalarımız Çevre ve Sürdürülebilirlik Odaklı”
Ar-Ge merkezinin kuruluşu olan 2008 yılından bu yana toplam 32 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Kordsa, 2012 yılında lansmanını yaptığı Capmax® ürünüyle, Ocak ayında İstanbul Sanayi Odası tarafından çevreci ürün kategorisinde birincilik ödülü aldı. Yine aynı törenden 2 ayrı ödül daha alan Kordsa, Ar-Ge çalışmalarını, çevre ve sürdürülebilirlik odaklı sürdürmeye devam ediyor.

2013 yılı için toplam 7 milyon dolar Ar-Ge harcaması bütçelediklerini belirten CEO Tiftik, Kordsa’in Capital dergisinin düzenlediği en beğenilen şirketler araştırmasında da tekstil sektörünün en beğenilen Şirketi seçildiğini iletti.

“Turquality ile ortak çalışmalarımız devam ediyor”
2010 yılından bu yana Turquality kapsamında olduklarını belirten Tiftik, “Şirketimizin global anlamda markalaşması konusunda gerçekleştirdiğimiz gerek tanıtım gerekse altyapı çalışmaları için Turquality’den aldığımız destek devam ediyor. Haziran ayında sektörümüzün en önemli fuarı olan Techtextil Frankfurt fuarında yerimizi alacağız.” dedi.

Kordsa geçtiğimiz yıl İzmit tesisinden 224 milyon dolar ihracat gerçekleştirirek, İTKİB İhracatın yıldızları ödül töreninden platin ödül aldı.

Rakamlarla Kordsa
• Beş kıtaya yayılmış, dokuz ülkede, 10 üretim tesisi (ABD, Almanya, Arjantin, Brezilya, Çin, Endonezya, Mısır, Tayland, Türkiye)
• 4 bin çalışan,
• Çok kültürlü işgücü, 16 farklı milliyet,
• Naylon 6,6 endüstriyel iplik sektöründe yüzde 36’lık pazar payı ile küresel lider,
• Dünya çapındaki, her üç binek araç lastiğinden birinde Kordsa ürün ve teknolojisi var,
• Dünya çapındaki, her iki uçak lastiğinden birinde Kordsa ürün ve teknolojisi var.
• 2012 Capital En Beğenilen Tekstil Sektörü Şirketi


Geri