BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa'nın yeni CEO'su Cenk Alper

25.06.2013

Dünya’nın lider kord bezi üreticisi ve Türkiye’nin en önemli global şirketlerinden Kordsa’in CEO’luğuna Cenk Alper getirildi.

Kordsa’ya 2007 yılında Teknoloji Direktörü olarak katılan Alper, sırasıyla Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcılığı ve Operasyonlar Başkan Yardımcılığı görevlerinden sonra CEO olarak görevlendirildi.

Şirketin Global Ar-Ge merkezinin kurulması ve sektöre yönelik yeni ürünler geliştirilmesi gibi önemli rollerde yer alan Alper, Kordsa’in 9 ülkede, 10 fabrikada faaliyet gösteren tüm tesislerinden sorumlu olacak.

Şirketin mevcut üst yönetiminin ve konumlanmasının oldukça güçlü olduğunu ve kendisini bu göreve uygun gören Yönetim Kurulu’na teşekkür ettiğini belirten Alper, “Böyle önemli bir göreve Kordsa’in 40. yılını kutladığı 2013 yılında gelmekten de ayrıca memnuniyet duyuyorum”dedi. Alper, Kordsa’in önümüzdeki dönemde lastik sektörüne yönelik global ayakizinin etkinliğini artıracaklarını ve lastik dışı alternatif sektör ve pazarlara dönük çalışmalarına da hız vereceklerini ifade etti.

Cenk Alper, 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş, yüksek lisans derecesini 1994 yılında aynı bölümden almış ve 2002 yılında Sabancı Üniversitesi Executive MBA programını tamamlamıştır.

Sabancı Topluluğu’na, 1996 yılında katılan Alper, topluluk içerisinde birçok yurtiçi ve yurtdışı pozsiyonlarda bulunduktan sonra 2007 yılında Kordsa'ya, Global Teknoloji Direktörü olarak katılmış, 2009-2010 yılları arasında Teknoloji ve Pazar Geliştirme'den Sorumlu Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Cenk Alper, Ekim 2010'dan Haziran 2013'e kadar Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığını yürütmüştür. Haziran 2013'te CEO görevini devralmıştır.

Rakamlarla Kordsa
• Beş kıtaya yayılmış, dokuz ülkede, 10 üretim tesisi (ABD, Almanya, Arjantin, Brezilya, Çin, Endonezya, Mısır, Tayland, Türkiye)
• 4 bin çalışan,
• Çok kültürlü işgücü, 16 farklı milliyet,
• Naylon 6,6 endüstriyel iplik sektöründe yüzde 34’lük pazar payı ile küresel lider,
• Dünya çapındaki, her üç hafif araç lastiğinden birinde Kordsa ürün ve teknolojisi var,
• Dünya çapındaki, her iki uçak lastiğinden birinde Kordsa ürün ve teknolojisi var.
• 2012 Capital En Beğenilen Tekstil Sektörü Şirketi


Geri