BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Bakanlık Tarafından ‘AR-GE Merkezi’ Olarak Onaylandı

25.01.2017

Lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme teknolojileri pazarının küresel oyuncusu Kordsa’nın Sabancı Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdiği Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi; T.C Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca Ar-Ge Merkezi olarak belirlendi ve bu niteliği resmi olarak da onaylandı.

AR-GE ve inovasyonu tüm iş süreçlerinde temel alan güçlendirme devi Kordsa’nın Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını tek çatı toplamak amacıyla Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, resmi olarak Ar-Ge Merkezi niteliği kazandı. 

Yürürlükteki 5746 Sayılı Kanun ve yönetmelikleri kapsamında belirlenen kriterleri taşıyan firma ve merkezler, T.C Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak onaylanıyor ve bu nitelikleri resmiyet kazanıyor.

Bakanlıkça sanayi şirketlerinin teknolojik seviyesini yükseltmek ve hem ulusal hem de uluslararası arenada rekabet edebilir yenilikçi ürünler üretmesini sağlayacak faaliyetlerin desteklenmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen kanun çerçevesinde Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, söz konusu kriterlerin tamamını karşılayarak bu niteliğe hak kazandı.  

Kompozit teknolojileri alanında dünyanın sayılı geliştirme merkezlerinden biri olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde (KTMM) sanayi ve üniversite tek çatı altında birleştirilmiş bulunuyor. Kordsa ve Sabancı Üniversitesi'nin bir arada olduğu bu merkezde temel araştırma, uygulamalı araştırma, teknoloji geliştirme, ürün geliştirme, girişimcilik, üretim süreçlerinin tümü tek bir çatı altında gerçekleştiriliyor. Bu süreçlerin tüm ilgili aktörleri olan araştırmacılar, tasarımcılar, mühendisler, üretim süreci sorumluları ve çalışanları, doktora öğrencileri, doktora sonrası araştırmacılar, öğretim üyeleri, kuluçka firma girişimcileri, aynı ekosistemde bulunuyor ve bu sayede KTMM, müşteri gereksinimlerine göre temel araştırmadan başlayıp prototip üretimi ile devam eden ve seri üretim ile sona eren araştırma geliştirme döngüsünün tüm basamaklarında hizmet veriyor.

Tüm iş süreçlerinde Ar-Ge ve inovasyona özel bir önem veren Kordsa, global güçlendirme pazarındaki inovasyon liderliğini başvurularını yaptığı yeni buluşları ve patentlerle 2016 yılında da devam ettirdi.

Kordsa, 2016 yılında gerçekleştirdiği 32 buluş ve başvurusunu yaptığı 103 patent ile toplam patent sayısını 407’ye, buluş sayısını ise 128’e çıkardı. Amerika’dan Tayland’a kadar geniş bir coğrafyada buluşları ile güçlendirme pazarına yeni teknolojiler sunan Kordsa, bir süre önce, Mavi Okyanus Stratejileri ve inovasyon alanında dünyanın en önemli isimleri arasında bulunan INSEAD Teknoloji Yönetimi Öğretim Görevlisi Prof. Ben. M. Bensaou tarafından, “İnovasyon Makinası” kitabında başarı öyküsü olarak incelenmeye alındı.


Geri