BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa, Değer Katan Buluşları Ödüllendirdi

11.06.2014

- SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜLER SABANCI: “GÜNÜMÜZDE GLOBAL EKONOMİNİN GELİŞİMİ; İNOVASYON, İNOVASYONUN YARATTIĞI BİLGİ YOLLARI VE BİLİMSEL İŞBİRLİĞİNE BAĞLI”

Takviye malzemeleri sektörünün dünya lideri sanayicisi Kordsa’in Ar-Ge araştırmacılarını teşvik etmek üzere organize ettiği Buluş Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Törende konuşan Sabancı Holding Yönetim kurulu Başkanı Güler Sabancı “Günümüzde global ekonominin gelişimi; inovasyon, inovasyonun yarattığı bilgi yolları ve bilimsel işbirliği konularına bağlı” dedi.

Kordsa CEO’su Cenk Alper “Tüm gayretlerimizi ‘rakiplerinden farklılaşan bir Kordsa’ olma yolunda sarfetmekteyiz. Etkin maliyet yönetimi ve teknoloji, bu stratejilerimizdeki iki ana odak noktamız… İnovasyon yetkinliğimiz bizim sadece ürün, kalite ve servis ile farklılaşmamızda değil, büyümemizi gerçekleştirdiğimiz alternatif sektörlerde de en büyük dayanağımız” dedi. Alper, patent başvurunda ilk 10’da yer alan Kordsa’in Değer Yaratan Buluşlar’la büyüdüğünü ifade etti.

Güçlendirme işlevli ürünleriyle hizmet verdiği lastik, kompozit ve inşaat pazarlarında sektörünün lideri Kordsa’in, buluşçuluğu teşvik etmek üzere organize ettiği Kordsa Buluş Ödülleri Töreni, Sabancı Center’da gerçekleşti. Törende en fazla buluşta imzası olan Kürşat Aksoy, Kordsa Buluş Ödülleri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu. Törende buluşları patent almış ve patent başvurusunda bulunmuş araştırmacılara da sertifika takdim edilirken Kordsa’ya destek olan kurum ve kuruluşlara da teşekkür plaketi sunuldu.

Törene Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun ile bilim, bürokrasi ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Kordsa Buluş Ödülleri Töreni’nde, Sabancı Üniversitesi’nde üç boyutlu biyo-yazıcı ve canlı insan hücreleriyle aort damarı üreterek bilim dünyasında dev bir adım atan Doç. Dr. Bahattin Koç, bilimsel araştırma süreciyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Sabancı: Kordsa Türk sanayisi için model

Törenin açılış konuşmasını yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Kordsa her zaman teknoloji ve yeniliklerin uygulayıcısı olarak sektörünün lideri ve öncüsü olmuştur. Günümüzde global ekonominin gelişimi; inovasyon, inovasyonun yarattığı bilgi yolları ve bilimsel işbirliği konularına bağlı. Yapılan araştırmalar dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinin, üretilen bilgiyle, yapılan inovasyon yatırımlarıyla doğru orantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’de de rakamlar umut verici elbette. Devlet inovasyon alanında çalışan şirketleri destekliyor. Burada özel sektöre düşen rol çok önemli. Bu anlamda Kordsa’in Türk sanayisi için de bir model olduğuna inanıyorum. Bugün Kordsa inovasyon konusunda dünyada akla gelen birkaç şirketten biri. Kordsa çalışanları müşteri istek ve ihtiyaçlarını çok iyi gözlemliyor ve bu bilgiyi teknoloji ile harmanlayıp müşterilerine yeni ürünler sunabiliyor. Bugün, Kordsa bünyesindeki 50'den fazla araştırmacı, yenilikçi takviye çözümleri geliştirmek için çabalarını birleştirmektedirler. Pek çok ürününü, dünyanın birçok ülkesine satan Kordsa’i özel kılan; müşterilerine ve bulunduğu pazarlara göre ürün geliştirmesi ve uygulamasıdır. Bu da inovasyonun ve inovasyonun temel taşı olan Ar-Ge’nin başarısının altında yatan en önemli etkendir.

Bugün büyük bir mutlulukla söyleyebilirim ki Sabancı Topluluğu olarak Ar-Ge ve inovasyon için çok doğru bir noktaya yatırım yapmaktayız. İnovasyon ve Ar-Ge, Sabancı Topluluğu’nun DNA’sında yer alan, her bir kuruluşumuzun bugününe olduğu gibi geleceğine de yön veren en önemli itici güçlerdir. Tüm kurumlarımızla özel sektör Ar-Ge yatırımlarına tam destek verirken; Sabancı Üniversitesi’yle de entelektüel sermayeye ve insan kaynakları konusunda ülkemize ve toplumumuza fayda sağlama tutkusu ve heyecanıyla çalışıyoruz. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'nca üyeliği kabul edilen ilk üniversite olan Sabancı Üniversitesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca gerçekleştirilen Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi Sıralaması’nda sürekli olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Yabancı yatırımcılar için gözde bir coğrafya. Ancak Türkiye’nin en büyük avantajı; nitelikli insan gücü ve bu insan gücünün yenilikçiliğe ve inovasyona yatkın yaratıcılık potansiyelidir. Şirketlerin Ar-Ge'ye yönelmesi ve üniversitelerle bilimsel işbirliğini artırması şarttır!” dedi.

Tek global şirketimiz gurur kaynağımız

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun, Kordsa’in 41 yıllık uzun yolculuğunda dünyanın değişen dinamiklerine esnek yaklaşımıyla ayak uydurması ve nihayetinde ülkemizin gerçek anlamda tek global şirketi olması ile gurur kaynağı olduğunu söyledi. Pekarun Kordsa’nın liderlik yolcuğunu şöyle özetledi: “2000’lerde birlikte çalıştığımız müşterilerimiz, bizden onlar nerede ise, bizim de yanlarında olmamızı istediler. Globallik yolculuğumuzda işte böyle başladı: Müşterimiz neredeyse yanında, onun çözüm ortağı olarak yer almakla… 2006’da, benim de Kordsa CEO’su olarak göreve başladığım zamanlarda müşterilerimiz bizden bir sonrasını istediler: Teknolojiyi. 2008 yılında Kordsa Teknoloji Merkezimizi kurarak teknolojiyi organizasyonumuzda ayrı bir insiyatif olarak konumlandırdık ve o gün çalışmaya başlayan inovasyon motoru bugüne dek hiç durmadı.”

Etkin maliyet yönetimi ve teknoloji ile farklılaştık

Törende yaptığı konuşmada inovasyon ve yaratıcılığın sağladığı rekabet avantajına dikkat çeken Kordsa CEO’su Cenk Alper, şirketin temel statejisi olan ürün, kalite ve servis ile farklılaşmada operasyonel mükemmellik ile birlikte Ar-Ge’nin temel dayanak olduğuna dikkat çekti. Alper “Biz Kordsa’da Ar-Ge çalışmalarımızda bugüne kadar şunu deneyimledik; İnovasyon ve yaratıcılık bir şirketin katma değer elde etmesinde, maliyet açısından en etkin yol” dedi.

Kordsa Buluş Ödülleri’yle ‘Değer Yaratan Buluşlar’ı teşvik ettiklerini ifade eden Alper, “Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından iki dev savunma sanayi kuruluşu arasından 65 kişilik Ar-Ge’miz ile Türkiye’de en iyi Ar-Ge performansı olan ikinci şirketi seçildik. Bu bağlamda da Ar-Ge performansının yatırım ya da kişi sayısı gibi rakamlarla değil, yetkinlik ve verimlilik ile üst seviyelere taşındığının en büyük göstergesiyiz” şeklinde konuştu.

Rakiplerinden farklılaşan Kordsa

Cenk Alper, Kordsa’in stratejisini şöyle özetledi: “Günümüzde küresel ekonominin değişken koşulları, batıdan doğuya kayan üretim ve pazarda sayıları giderek artan Asyalı oyuncular nedeniyle tüm gayretlerimizi rakiplerinden farklılaşan bir Kordsa olma yolunda sarfetmekteyiz. Etkin maliyet yönetimi ve teknoloji bu stratejilerimizdeki iki ana odak noktamız… İnovasyon yetkinliğimiz bizim sadece ürün, kalite ve servis ile farklılaşmamızda değil, büyümemizi gerkçekleştirdiğimiz alternatif sektörlerde de en büyük dayanağımız…”

Kordsa’in endüstriyel naylon, polyester ve kord bezi üretiminde dünya lideri olduğunu hatırlatan Alper, firmanın 2013 yılında 12 yeni ürün piyasaya sunduğunu, bu ürünlerden 26 milyon dolar ciro elde ettiklerini aktardı. Alper, Kordsa’in 2017 hedefini ise “17 yeni üründen 150 milyon dolar ciro elde etmeyi hedefliyoruz. Ciromuzdaki oran açısından değerlendirdiğimizde ise, toplam ciro içindeki payı yüzde 20” sözleriyle açıkladı.


Geri