BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa 2 yıl üst üste Brezilya’nın En İyi İşveren Markaları Arasında!

06.06.2017

Kordsa’nın Brezilya fabrikası, 2.yılında da en iyi işveren markaları arasında yerini aldı. Great Place to Work Institute (GPTW) tarafından, Brezilya’nın Bahia eyaletinde 33 şirket arasında yapılan araştırmaya göre lastik, kompozit ve inşaat sektörlerinde “güçlendirici” kimliği ile tanınan Sabancı Holding iştiraki Kordsa, çalışılacak en iyi şirketler sıralamasında birçok şirketi geride bırakarak %86 Güven Endeksi ile 3’üncü sırada yer aldı.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, 2 yıl üst üste elde ettikleri bu başarıya ilişkin yaptığı açıklamada: “Geçtiğimiz sene Kordsa olarak Great Place to Work Institute tarafından gerçekleştirilen bu araştırmada 7. sırada yer almıştık. Bu yıl 3. sıraya yükselmiş olmamız, çalışan markası olarak Kordsa’nın, farklı coğrafyalarda uyguladığı  güçlü insan kaynakları yönetiminin bir sonucudur.  Kordsa’nın faaliyet gösterdiği Bahia bölgesinde birçok yerel ve uluslararası firma faaliyet gösteriyor. Türkiye’den dünyaya yayılan bir marka olarak geçen seneye göre konumumuzu daha da sağlamlaştırarak, insani yönü güçlü kurum kültürüne sahip şirketler arasında değerlendirilmemizden dolayı çok mutluyum. Katkısı olan bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Çalışan memnuniyetinin şirketimizin bölgedeki finansal ve operasyonel başarısına  yansıması büyük. Bu sebeple kurum kültürümüzün temel taşlarından olan insan kaynağımıza yatırımlarımız devam edecek” diye konuştu.

Great Place To Work hakkında

Great Place to Work® çalışan odaklı mükemmel iş yeri kültürünün oluşturulması ve stratejik kurum kültürünün dizayn edilmesi alanında uzman bir enstitü. 25 yılı aşkın deneyimi ile hazırladığı analizlerinde çalışanların işveren veya yönetici ile arasındaki ilişki, çalışanlar ile yaptıkları iş arasındaki ilişki ve çalışanların diğer takım arkadaşları arasında ilişkileri inceliyor. Bu analizlerdeki en önemli araçlardan biri de çalışanlarla yaptığı ve kurum kültürünün güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu boyutları ile ele alındığı Trust Index© anketleri. Bir diğeri ise, İK ve yönetim uygulamalarını ölçümleyen Culture Audit©.

Değerlendirme Nasıl Yapılıyor? 

Great Place to Work Institute tarafından yapılan değerlendirmede incelemeye alınan şirketlerin puanlamalarının 3’te 2’si çalışan anketlerinden; kalan bölüm ise şirketin insan kaynakları alanında sahip olduğu programların ve uygulamalarının kıyaslamalı analizlerine dayanıyor.


Geri