BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa Teknoloji Merkezi açıldı

22.05.2008

Kordsa İzmit'ten dünyaya teknoloji üretecek.

9 ülkede 11 tesisi ile Türkiye'nin önde gelen dış yatırımcılarından olan Kordsa Global, açtığı Teknoloji Merkezi ile sektöründe liderlik konumunu güçlendirerek, dünya lastik devlerine yeni ürünler sunacak.

Sabancı Topluluğu şirketlerinden Kordsa, 22 Mayıs 2008 tarihinde düzenlenen tören ile Kordsa Teknoloji Merkezi'ni hizmete açtı. Teknoloji Merkezi'nde yürütülecek çalışmalar ile Kordsa dünya lastik markalarına gelişmiş ve yenilikçi ürünler sunmayı amaçlıyor.

Kordsa Global Teknoloji Merkezi'nin açılış töreninde bir konuşma yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı "Bu başarıya imza atanları kutluyorum. Kordsa'nın liderlik yürüyüşünün Türkiye'de global olma yolunda yürüyen Türk şirketlerine örnek olacağına inanıyorum. Sabancı Holding Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı Turgut Uzer ise konuşmasında "Türkiye bugüne kadar teknolojiyi dışarıdan getirdi ve kullandı. Bundan sonra teknolojiyi yurtiçinde üretip, global olarak kullanmayı hedefliyoruz." dedi.

Kordsa CEO'su Mehmet Pekarun ise 35 yıl önce kurulan Kordsa'nın bugün 9 ülkede üretim yapan ve yaklaşık 5 bin çalışanı bulunan bir dünya şirketi olduğunu belirtti. Pekarun, "Kordsa, sektöründe teknolojiye yön veren şirket olacaktır. 2007 yılında teknolojiye 5 milyon dolar yatırım yaptık ve İzmit'i şirketimizin teknoloji merkezi olarak belirledik.  Kordsa Teknoloji Merkezi ile müşterilerimizin dünya çapında çözüm ortağı olacağız" dedi. Kordsa Global'in endüstriyel naylon iplik üretiminde, yüzde 40'a yaklaşan pazar payı ile dünya lideri konumunda olduğunu vurgulayan Pekarun, "Kordsa olarak 2007'de ciromuz 925 Milyon Amerikan Dolarını aştı. Bu satışların yaklaşık %90'ı uluslararsı müşterilerimize yapılıyor. 2008'de ciro hedefimiz ise 1 Milyar Dolar." dedi.

Kordsa hizmete giren teknoloji merkezi sayesinde Bridgestone, Pirelli, Michelin, Continental ve Goodyear gibi, araç lastiği üreten dünya devlerinin ihtiyaç duyduğu çözümleri, Türk mühendislerden oluşan bir ekiple İzmit'te geliştirecek.

9 ülkede 11 tesise sahip olan Kordsa 2007 yılında 5 milyon dolar'ın üzerinde teknoloji yatırımı gerçekleştirdi.

Yılsonuna kadar çalışan sayısının 50'yi aşması planlanan ve halen 30 kişinin görev yaptığı teknoloji merkezinde,  ekip üyelerinin %75'i Türkiye'nin ve ABD'nin saygın üniversitelerinden doktora ve yüksek lisans derecesine sahip.  TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığından destekli 7 adet araştırma geliştirme projesinin yürütüldüğü birim, dünyanın iplik ve kord bezi teknolojisi alanında sayılı teknoloji merkezlerinden biri olmaya aday. 


Geri