BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa 2015 sonunda satışlarının %10-20 bandında artacağını öngörüyor.

14.05.2015

2014 yılında kârlılığını yüzde 145 artıran güçlendirme malzemeleri sektörü dünya lideri Kordsa, 2015’in ilk çeyreğinde de kârlılığını korumayı başardı.

Brüt kâr bir önceki kartile kıyasla % 27 artarken, sürdürülen faaliyetlerden elde edilen kâr da %11 arttı.

Güçlendirme malzemeleri sektörünün dünya lideri Kordsa, 2015 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Kordsa, geçen çeyreğe göre toplam satışlarında yüzde 27 artış göstererek 60 milyon TL’lik brüt kâr elde etti. Firmanın net kârı ise 13,5 milyon TL’ye ulaştı. Yine aynı dönemde esas faaliyet kârı da 26,7 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sonuçları değerlendiren Kordsa CEO’su Cenk Alper, ilk çeyrekte yakaladıkları başarıdan memnun olduklarının ve bütçelenen hedeflerle uyumlu ilerlediklerinin altını çizerek, lider oldukları pazarlarda istikrarlı büyüme hedefi ile 2015’e devam edeceklerini belirtti. Kordsa’in 2015’te yakaladığı en önemli gelişmelerden biri olarak yüksek denye Polyester pazarındaki değerde dünya 3.’lüğünün, dünya 2.’liğine yükselmesi olduğuna dikkat çeken Alper, lastik pazarındaki 40 yılı aşkın deneyimleri ile inşaat ve kompozit pazarlarına da güçlü bir giriş yaptıklarını ve pazardan olumlu geri dönüş aldıklarını vurguladı.

Cenk Alper, 2015 ile ilgili satış beklentilerini de paylaştı. 2015 sonunda satışların %10-20 arasında artmasını beklediklerini ifade ederken, FAVÖK’teki artışı da %25-35 seviyelerinde öngördüklerini söyledi.

Cenk Alper şunları kaydetti:
“Kordsa çok önemli bir atılım yılı içerisindedir. Büyüme trendi ile başlayan 2016 başında, hepinizin yakından takip ettiği, Sabancı Üniversitesi işbirliği ile devreye alacağımız Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni açmayı hedefliyoruz. Bunun için tüm çalışmalarımız hızla devam ediyor. Sadece Türkiye için değil, bölge için de çok önemsediğimiz bu yatırım ile havacılıktan otomotive kadar birçok sektörde dönüşüm yaratan, nanoteknoloji ile entegre edilmiş ileri kompozit malzeme teknolojilerini üretebileceğiz.

2014 sonunda 100 milyon ABD Doları tutarındaki yatırım kapsamında açtığımız Polyester İplik ve Kord Bezi Fabrikaları, Kordsa için önemli bir yatırım oldu. 3 yıl içerisinde kademeli olarak kapasitesini doldurması planlanan bu stratejik önemdeki fabrikalarımızdan elde edilen ürün ile hızla büyüyen Asya Pazarlarındaki varlığımızı güçlendirirken, rekabetçi maliyet yapımızı da geliştirdik.

Bununla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kayıpları, maliyetlerimize ek bir destek oluşturdu. Satışlarının yaklaşık ¾’ü Amerikan Doları, ¼’ü Avro olan Kordsa bu durumdan olumlu etkilendi.”


Geri