BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa Asya-Pasifik fabrikalarına basın gezisi düzenledi

17.09.2008

- SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜLER SABANCI: "ASYA-PASİFİK CAZİP PAZAR"

- Kordsa CEO'SU MEHMET PEKARUN: "YENİ YATIRIMLARLA ASYA-PASİFİK BÖLGESİNDE CİROMUZU 250 MİLYON DOLARA ÇIKARTMAYI HEDEFLİYORUZ."
- "2008 YILI KONSOLİDE CİRO HEDEFİMİZ 1 MİLYAR DOLAR!"

5 kıtadaki 9 ülkede yerleşik 11 tesisi ile yurtdışındaki en büyük Türk şirketi ünvanını elinde bulunduran Kordsa'in Tayland fabrikasında bir grup gazeteci ile birlikte incelemelerde bulunan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı "Dünyanın hemen her bölgesinde müşterilerimize siz neredeyseniz biz oradayız dediğimiz gün markamıza "global" takısını ekleyerek Kordsa olduk" dedi.

Kordsa Global'in Tayland'da bulunan üretim tesisinde gerçekleştirilen basın sohbet toplantısında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Asya Pasifik bölgesinde üretim yatırımı yapılmasının sadece işçiliğin ucuz olmasına bağlamanın yanıltıcı olacağını, bu bölgede bireysel gelir ve buna bağlı olarak tüketimin artacağından özellikle otomotiv pazarının Amerika ve Avrupa'ya kıyasla çok gelişeceğini öngördüklerini belirtti. Güler Sabancı müşterisine yakın olmak isteyen tedarikçi için bölgenin yatırım açısından çok cazip olduğunu vurguladı.

Global bir şirket olabilmenin en önemli şartının bilgi ve teknoloji geliştirirerek transfer edebilmek olduğunun altını çizen Güler Sabancı,  bunun da ancak insan faktörü ile mümkün olabileceğini söyledi. Sabancı, global ve başarılı bir şirket olmanın temelinde İzmit'de bulunan üretim tesislerinden yetişerek yurtdışındaki operasyonlarda görev alan profesyonellerin özverili çabalarının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantıda söz alan Sabancı Holding Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı Turgut Uzer ise "Artık büyük müşteriler teknoloji işbirliği yapacak tedarikçi arıyor. Üretim süreçlerinde tedarikçi ile birlikte yol almak istiyorlar. Yani büyük müşteriler yeni ürünler sunabilen tedarikçiyi tercih ediyor. Kordsa olarak bizim son dönemde yaptığımız AR-GE yatırımlarının temelinde müşterilerimizin bu beklentisini karşılamak yatıyor" dedi.

-Kordsa CEO'su Mehmet Pekarun:"2008 yılı konsolide ciro hedefimiz 1 Milyar Dolar!

Endonezya, Tayland ve Çin'in yer aldığı Asya-Pasifik bölgesinde 180 milyon dolar ciroya ulaşan Kordsa'nın bir dünya şirketi olduğunu söyleyen Kordsa CEO'su Mehmet Pekarun, endüstriyel naylon iplik üretiminde, yüzde 40'a yaklaşan pazar payı ile dünya lideri konumunda olduklarını belirtti. Mehmet Pekarun, sözlerine şöyle devam etti: "2007'de ciromuz 925 Milyon Amerikan Dolarını aştı. Bu satışların yaklaşık yüzde 90'ı uluslararası müşterilerimize yapılıyor. 2008 yıl sonu konsolide ciro hedefimiz ise 1 Milyar Dolar." dedi.

Liderliği sürekli kılmak için teknoloji yatırımının şart olduğunu belirten Pekarun, " Sadece 2007 yılında teknolojiye 5 milyon dolar yatırım yaparak İzmit'i şirketimizin teknoloji üssü olarak belirledik. Üretimini üstlendiğimiz kord bezi emtiya bir ürün değildir, müşteriye özel çözümlerle üretilmesi gerekmektedir. Bu sebeple Kordsa Teknoloji Merkezimiz tüm dünyaya teknolojiyi transfer ediyor, Dünyanın her yerinde müşterilerimizin yanında yer alarak çözüm ortağı oluyoruz" dedi.

- Mehmet Pekarun:"Asya Pasifik Bölgesi'nden daha fazla pay almayı hedefliyoruz"

Kordsa CEO'su Mehmet Pekarun 2006 yılında Çin, Endonezya ve Tayland'da yapılan satın almalarla dünyanın adeta üretim merkezi olan Asya'da önemli bir pozisyon aldıklarını ifade ederek "Naylon, polyester iplik ve kord bezi gibi geniş bir ürün yelpazesi ile Asya pazarına giriş yaptık.Önümüzdeki dönemde de, bu bölgenin en büyük pazarları olan Çin ve Hindistan'a yatırım yaparak ve bölgedeki konumumuzu güçlendirerek, ciromuzu 250 milyon dolara çıkartmayı hedefliyoruz " dedi.

Mehmet Pekarun, ana müşteri grubunu oluşturan lastik üreticilerinin yeni yapacakları yatırımların yüzde 50'sinden fazlasını Asya'da gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, böylece müşterilerinin yeni yatırımlarında onların yine yanlarında olacaklarını belirtti. 


Geri