BASIN ODASI > BASINDA Kordsa
Geri

Kordsa’dan açık inovasyon iş birliği

18.11.2015

Kordsa Global, 24. Kalite Kongresi’nde sanayi ve üniversite iş ortakları ile Açık İnovasyon konusunu konuştu. Ortak teknoloji geliştirme ve geliştirilen teknolojilerin diğer şirketlerin kullanımına sunulduğu “açık inovasyon”, şirketler için ortak değer yaratıyor.

Kordsa, “Mükemmelliği Sürdürmek” temasıyla düzenlenen Kalite Kongresi’nde “Mükemmellik Yolculuğunda İş Birlikleri” oturumunun ev sahipliğini yaptı. Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda Kordsa CEO’su Cenk Alper, DuPont Global Pazarlama Direktörü Imre Horvath, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Acar konuşmacı olarak yer aldı.

Global iş ortaklığı iki dev şirkete güç katıyor

Oturumda sanayi ve akademi iş birliğinin önemi ve sanayi şirketleri arasındaki etkileşimden doğan “açık inovasyon” kavramı konuşuldu. Kordsa ve DuPont Protection Technologies’in iş birliği ve yıllar içerisindeki inovatif yaklaşımları ile teknolojiye ekledikleri katma değer “açık inovasyon” alanında bir başarı hikâyesi olarak paylaşıldı.

1980’li yıllarda EFQM modeli ile başlayan mükemmellik serüveninin bugün “açık inovasyon” kavramına ve iş birliklerine dönüşmüş olması oturumda vurgulanan noktalar arasındaydı. Ürün ve süreç inovasyonları ile başlayan mükemmellik anlayışı şirket içinden çıkarak başka şirketlerin paylaşımına sunulduğu bir platform haline geldi. Kordsa ve DuPont Protection Technologies’in mükemmellik yolculukları da bulundukları ekosistem içinde açık inovasyon prensibiyle kesişiyor. İki şirket, bünyelerinde geliştirdikleri teknolojileri yeni bir teknolojide buluşturuyor.

Lastik güçlendirme malzemeleri pazarının yeni trendi olan hibrid teknolojisi Kordsa ve DuPont işbirliğinin kalbini oluşturuyor. Dupont Protection Technologies’in güçlendirme malzemeleri ile Kordsa’in güçlendirme malzemeleri hibrid teknolojide bir araya gelerek kendine yeni kullanım alanları buluyor, lastiğin performansını artırılabiliyor. Bu yeni teknoloji, yüksek hız performans lastikleri ve uçak lastikleri gibi katma değeri yüksek lastiklerde yerini alıyor.

Güçlendirme malzemeleri pazarının iki devi olarak dikkat çeken Kordsa ve Dupont Protection Technologies, sinerjik çalışmalarıyla farklı pazarlarda çok daha etkin birer oyuncu haline geliyor. Kordsa ve Dupont, özellikle Hindistan ve ABD’de yapılan, teknolojik yenilikler içeren çalışmalarla endüstriye değer yaratıyor. Hindistan’da kamyon lastiklerinde ve iş makineleri lastiklerinde, ABD’de ise uçak lastiklerinde, yüksek hız sınıfı performans lastiklerinde ve yarış lastiklerinde birlikte projeler ve çözümler yürütülüyor.

Mükemmelik yolunda akademi ve sanayi iş birliği

Kordsa’nın inovasyonda iş birliği yaptığı bir diğer katma değerli alan ise kompozit güçlendirme teknolojileri. 2014’te metalden 10 kat hafif ve üç kat sağlam olan kompozit malzemeler için Kompozit Güçlendirme İş Birimi’ni kuran Kordsa, bu alanda büyümeye odaklandı. Aralık 2014’te ise Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle Teknopark İstanbul’da Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin temelini attı. Kordsa Global Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ile ilk defa Türkiye’de sanayi ve üniversite aynı çatı altında buluşuyor. Kurulacak olan merkezde, 10 profesör ve 80 doktora öğrencisi bir arada çalışacak. Bunun yanında Kordsa üretim tesisi, ortak Ar-Ge laboratuvarları ve Kordsa’nın genel merkezi de bu çatı altında buluşacak. Nisan 2016’da aktif hale gelmesi planlanan merkez için 30 Milyon Dolar başlangıç yatırımı öngörülüyor.

Metalden 10 kat daha hafif ve 3 kat daha sağlam olan kompozit ürünleri; havacılık, spor, otomotiv, denizcilik ve inşaat sektörlerinde kullanılabiliyor.


Geri