HAKKIMIZDA > KARİYERİNİ GÜÇLENDİR

Kordsa'da çalışmak

Teknik Uzmanlık

  • Sektöründe lider olan bir şirkette çalışma fırsatı.
  • Bilgi ve teknolojinin üretiminde ve ihracatında yerini alma imkanı.
  • Şirketin ve iş arkadaşlarının teknik uzmanlığından faydalanabilme.

Global Tecrübe ile Kişisel Gelişim Fırsatları

  • Geniş çaplı teknik ve yetkinlik eğitimlerine katılma.
  • Uluslararası görevlendirmeler ile tecrübe kazanma.
  • Zorlu ve fırsatlarla dolu iş ortamında başarıyı yakalama.

Çok Kültürlü Çalışma Ortamı

  • Çevik ve girişimci takımlar ve çalışanlar.
  • Güvenilir ve çok yönlü organizasyonel kültür.
  • Dünyanın çeşitli bölgelerinde operasyonlar ve ekip arkadaşları.

Uluslararası Görevlendirmeler

Global bir şirket olarak expatlık ve uluslararası görevlendirmeler farklı ülkelerde faaliyet gösteren ve farklı olgunluk modellerine sahip Kordsa'nın bilgi aktarımı için son derece önemlidir. Kişisel gelişimin ayrılmaz bir parçası olarak, çalışanlarımıza yurtdışında farklı deneyim fırsatları sunuyoruz.

5 kıtadaki 8 ülkede çalışan yaklaşık 850 beyaz yakalı çalışanımız expat olarak görevlendirilebilir.

Stratejik önceliklerimiz, iş planlarımız ve çalışan beklentileri doğrultusunda, uluslararası görevlendirmeleri ve rotasyonu arttırmak, planlarımız arasındadır.

EXPAT DENEYİMLERİ

Global Satınalma Direktörü-Brezilya

"Brezilya'ya uluslararası görevlendirme ile giden Global Satınalma Direktörü"

Uluslararası görevlendirilmenizi ilk duyduğunuzda ne hissettiniz?
Çok heyecanlandım ve toparlanıp hemen gitmek istedim. Sonra bir eşim ve çocuğum olduğunu hatırladım. Böylece bu deneyimin ailem için mümkün olduğunca pürüzsüz olması için gerekli düzenlemeler hakkında düşünmeye başladım.

Bu görevi neden Kabul ettiniz? Expat olmak için sizi motive eden ana unsurlar nelerdi?
Bu her zaman yapmak istediğim bir şeydi çünkü kariyerim için uluslararası bir deneyimin değeri benzersiz... Farklı bir kültür ve iş ortamında üstelik kendi konfor alanınızın dışında bir şeylerin üstesinden gelebilmek bence gerçek bir tatmindir.

Brezilya'ya ne gibi katkılarda bulunduğunuzu düşünüyorsunuz ve ülkenize döndükten sonra hayatınızda neler değişti?
Ben ayrılırken birçok insan işin çeşitli alanlarında enejimden irademden ve katılımımdan etkilendiklerini söyledi. Kordsa'da hep, diğer fonksiyonlardaki etkiyi görmek, işi bir bütün olarak değerlendirmek ve gelecek için plan yapmak üzere eğitildik. Umarım bu durum, işi sahiplenip farklı yönlerden bakabilmede insanları teşvik etmiştir. Tabii ki üzerinde birlikte çalıştığımız ve başarılan bazı finansal ve yönetsel alanlar da var. Ayrılırken, daha fazla kalmam gerektiği, hala yapılacak işler olduğu şeklinde garip hislerim vardı. Belki de bu zamanın kısıtlı olup, benim çok yoğun gündemim olmasındandı. Expatlığın, işi anlayıp etkin bir şekilde yürütmede verimli bir araç olduğunu sözlerime eklemem gerekir. Başkalarının gözlemlerini dinlemek ya da bazı şeyleri sunum üzerinde görmek bazen yeterli değildir. Bazı şeyler uzaktan görüldüğü gibi değildir.

Kariyerini geliştirmek isteyenlere ne önerirsiniz?
Vakit kaybetmeden böyle bir deneyim yaşamalarını öneririm.

Finans Direktörü, Asya Pasifik-Endonezya

"Endonezya'ya uluslararası görevlendirme ile giden Asya Pasifik bölgesi Finans Direktörü"

Uluslararası görevlendirilmenizi ilk duyduğunuzda ne hissettiniz?

Çok hoşuma gitti. Bana göre, yurtdışındaki bu teklif açıkça "global misyonumuzu sahada yürütmek için bir fırsat" demekti ve muazzam bir sorumluluk gerektiriyordu. Çok onurlandım.

Bu görevi neden kabul ettiniz? Expat olmak için sizi motive eden ana unsurlar nelerdi?

Expatlık sürecini nihai bir profesyonel gelişim aracı olarak değerlendiriyorum. Farklı bir kültürde ve çevrede doğal olarak kendi konfor alanının dışında faaliyet gösterirken, iş hedeflerini gerçekleştirmeye çalışan bir expatın karşılaşabileceği zorlukları düşünürseniz bu kesinlikle doğrudur ve yetkinliklerinizi geliştirir.. Bir profesyonel olarak, kendini sürekli geliştiriyor olmak benim için en motive edici şeydi.

Endonezya'ya ne gibi katkılarda bulunduğunuzu düşünüyorsunuz ve ülkenize döndükten sonra hayatınızda neler değişti?

Halen Endonezya'ya hizmet vermekteyim. Doğrudan raporladığım kişilerden aldığım geri bildirimlere bakılırsa, aldıkları ne kadar büyük ya da küçük bir katkı olursa olsun "gittikçe daha çok çalışmaya alışma" ve bunu "isteklilikle yapma"ya atıfta bulunuldu. Bana göre, organizasyonel iklimde olumlu bir etki yaratmak katkılarım arasında en üst sırada yer alır.

Kariyerini geliştirmek isteyenlere ne önerirsiniz?

Kendinize meydan okuyun, ama elbette kendi hızınızda. Deneyimlerime göre, yüksek performanslı kişiler mevcut işlerini yapmayı alışkanlık edindikleri anda doğal olarak fazla sorumluluk aramalıdır. Bu, karşılığında bireyleri daha çok bilgi edinmeye zorlamakla kalmaz, aynı zamanda belirsiz durumlarda bile nasıl performans gösterip davranılacağını öğrenme fırsatı sağlar.

Görevinizin size en büyük katma değeri neydi?

Söylenecek çok şey var ancak benim için en büyük katma değer "insanlardı". Kordsa, bu anlamda gerçekten global nitelikte. Endonezyadaki çalışma arkadaşlarımız ile tanışıp çalışmak ve birlikte birçok başarı hikayesine imza atmak, onların kültürlerini tanımak, bakış açılarını görmek ve onları anlamak, daha etkin dinlemeyi öğrenmek ve ne söylemek isteyip istemediklerini gerçekten duymak... Bu benim için paha biçilemez.

Bu deneyimin kişisel gelişiminize ne gibi katkıları oldu?

Bu deneyimin daha profesyonelce öğrenmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir insanın her duruma uyum sağalayabileceğini göstermiş olduğunu söylemek adil bir yanıt olur sanırım. Bir expat olarak, aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, aile bireylerinizi de expat yapmış olduğunuzdur. İş yerinde sayısız zorluklarla yüzleşirken; aile bireylerinizin de bu adaptasyonla uğraşmak zorunda olması, evde çocuğunuz/çocuklarınızın ve eşinizin de adaptasyonu ile ilgilenmek, aynı zamanda kişisel yetkinlikleriniz açısından kendinizi aşmanıza teşvik eder. Diyebilirim ki bu deneyim kesinlikle çok daha şefkatli bir baba ve daha sevecen bir eş olmamı sağladı.

Teknik Lider - Türkiye

"Türkiye'ye uluslararası görevlendirme ile gelen Teknik Lider"

Uluslararası görevlendirilmenizi ilk duyduğunuzda ne hissettiniz?

Bu özel teklife oldukça şaşırdım, böyle zorlu bir görevi alabileceğimin farkında değildim. Bu görev, daha büyük katkı sağlamada beni teşvik edebilirdi, kariyerim için iyi bir adım olabilirdi bu yüzden benim için bir onur olduğunu hissettim. Bu özel görev için IndoKordsa'daki birçok çalışan arasından seçildiğim için de gurur duymuştum.

Bu görevi neden kabul ettiniz? Expat olmak için sizi motive eden ana unsurlar nelerdi?

Bu görevi kariyerime etkisini düşünerek ve başka bir ülkede farklı bir kültürü tanıyabilemek için kabul ettim. Motivasyon unsurlarım yurtdışında bir çalışma ortamını deneyimlemek, farklı bir kültürü tanımak ve Indo Kordsa'ya geri döndüğümde daha iyi bir kariyer beklemekti.

Türkiye'ye ne gibi katkılarda bulunduğunuzu düşünüyorsunuz ve ülkenize döndükten sonra hayatınızda neler değişti?

Farklı bir teknoloji ile çalışmak ve expat olduğum ülkede projelerede yer almak, paylaşabileceğim katkılarım arasında.

Başka bir ülkedeki ulusal değeri anlamada, başka bir ulusun büyüklüğünü hissetmede ve o ülkenin tarihinin küçük bir parçası olmanın gururunu yaşamada denizaşırı bir ülkede yaşamak etkili oldu.

Expatlık sürecimde geliştirmiş olduğum network sayesinde başkaları ile iletişime geçmede -özellikle Kordsa İzmit'teki çalışma arkadaşlarım ile- artık kendime daha çok güveniyorum.

Kariyerini geliştirmek isteyenlere ne önerirsiniz?

İnovasyonu ve çalışmalarını arttırmalarını, iletişim becerilerini güçlendirmelerini öneririm. Yarış her geçen gün kızışmaktadır. Bilgimiz ve yeteneklerimiz ihtiyaçları karşılamalıdır ve özellikle expat olmak için teşvik edilen birisi için bu durum daha da fazladır. Tabii ki eğitim beceri ve yetenekleri geliştirmede ana araçtır.

Görevinizin size en büyük katma değeri neydi?

Expat olduğum süre boyunca en ödüllendirici deneyim bana verilen Kordsa'nın tüm Polyester tesislerinin "spin finish" sürecinin standardizasyon projesinin sonuçlandırılması ve SSP deneme hattının kurulmasıydı. Ama benim için en önemli şey Kordsa'nın İzmit ve Brezilya Fabrikasındaki arkadaşlarımızla birlikte çalışmaktı. Onların işin üstesinden gelme yollarını görmek, etkin, dosthane ve işbirliği içinde çalışmayı öğrenmek çok ilham vericiydi.

Bu deneyimin kişisel gelişiminize ne gibi katkıları oldu?

Artık IndoKordsa'daki her türlü işi yaparken ve özellikle Kordsa İzmit Fabrikası'ndan bir görevse kendime daha çok güveniyorum. Bilgi gerektiğinde en yardımcı unsur networktür, iletişim ağıdır. Kordsa İzmit Fabrikası'ndaki çalışma deneyimim kariyerimde ve yeteneklerimi geliştirmede çok etkili olmuştur.